Madagascar vanilla bean ice cream, madagascar vanilla bean
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1054kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1054kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.94g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.94g |
| Saturated Fat | 10.24g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 61.910519951632416% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.9% |
| Saturated Fat Value | 10.2g |
| Score | 17 |
| Sodium | 59mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 59mg |
| Sugars | 22.05g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Snoqualmie Gourmet Ice Cream Snoqualmie, All Natural Custard, Crispy Marshmallow Treat (Similarity score: 4.03)
- Häagen Dazs Glace Rhum Raisin (Similarity score: 6.58)
- Häagen Dazs Glace Vanille (Similarity score: 6.89)
- Mint Ice Cream (Similarity score: 8.69)
- Batch Batch, Ice Cream, Mocha Chip (Similarity score: 8.74)
- Häagen Dazs Helado Chocolate Häagen Dazs (Similarity score: 8.77)
- Selex Tartufo Bianco (Similarity score: 9.35)
- Eskigel Tartufo Bianco (Similarity score: 9.75)
- M&m's Peanut Caramel (Similarity score: 10.50)
- Häagen Dazs Helado Chocolate Häagen Dazs (Similarity score: 10.88)
- Naturaplan Glace Double Crème Vanille (Similarity score: 11.53)
- Mint Chocolate Chip Premium Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 11.64)
- Panna Cotta Al Caramello (Similarity score: 11.77)
- Straus Family Creamery Ice Cream (Similarity score: 11.78)
- Coles Irresistible (Similarity score: 11.92)
Ingredients List
- Cream
- Skimmed Milk
- Sugar
- Milk
- Egg Yolk
- E410
- Vanilla Extract
- E412
- Ground Vanilla Beans
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)