EskissMarque repère Buche glacee Trofic Facon dame blanche
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 6.4g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 73.56321839080461% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 73.6% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 50mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 50mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cremissimo Cremissimo Schokoheld (Similarity score: 8.34)
- Les Glaces Du Verger Creme Glacée Vanille (Similarity score: 8.51)
- Black Cherry Chocolate Chunk Ice Cream, Black Cherry Chocolate Chunk (Similarity score: 8.59)
- U Crème Glacée Caramel (Similarity score: 9.77)
- G7 Gelato (Similarity score: 11.86)
- G7 Gelato Al Caffè Con Grani Di Cioccolato Al Caffè (Similarity score: 11.86)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.31)
- Carte D'or Carte D'or Vanille 1l (Similarity score: 12.35)
- Glace Chocolat Noir (Similarity score: 13.21)
- Holiday Peppermint Gelato (Similarity score: 13.45)
- White Mint Candy Cane Gelato, White Mint Candy Cane (Similarity score: 13.45)
- Miko Rêve D'hiver (Similarity score: 13.67)
- Cornetto Cornetto Classico (Similarity score: 14.15)
- Gb Glace,unilever Gb Glace 88 (Similarity score: 14.32)
- Matcha Green Tea Ice Cream, Matcha Green Tea (Similarity score: 14.45)