Carte d'or Carte D'or Vanille 1L
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 5.7g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 67.85714285714286% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.9% |
| Saturated Fat Value | 5.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Spartan Ice Cream (Similarity score: 8.59)
- Talenti, Unilever Banana Chocolate Swirl Gelato, Banana Chocolate (Similarity score: 8.68)
- Landliebe Eiscreme Joghurt Zitrone Limette (Similarity score: 8.94)
- Hdg,histoires De Glaces Glace Au Chocolat Noir (Similarity score: 10.38)
- Delhaize America Inc Inspirations, Authentic Italian Gelato, Mixed Berry (Similarity score: 10.50)
- Sia Glass Vanilj (Similarity score: 11.96)
- U Crème Glacée Caramel (Similarity score: 11.97)
- Eskissmarque Repère Buche Glacee Trofic Facon Dame Blanche (Similarity score: 12.35)
- Key Food Key Food, Ice Cream, Neapolitan, Vanilla Strawberry Chocolate (Similarity score: 12.48)
- Cherry & Chocolate With Cherries & Fudge Flakes Light Ice Cream, Cherry Gracia With A Twist (Similarity score: 12.56)
- Bofrost Freezer Lactose Crème Glacée Saveur Chocolat (Similarity score: 12.59)
- Publix Premium Rum Raisin Classic Ice Cream (Similarity score: 13.47)
- Glaces Des Alpes Bûche Glacée Vanille Fruits Rouges (Similarity score: 13.57)
- Key Food Ice Cream (Similarity score: 13.78)
- Carte D'or Carte D'or Glace Crème Glacée Bio Vanille Douce De Sava 450ml (Similarity score: 14.16)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Natural Flavouring
- Colour
- Cream
- Sugar
- Glucose Fructose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
- Water
- Emulsifier
- Stabiliser
- Vanilla Pod
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)