Esselunga Mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 72.22222222222221% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.2% |
| Saturated Fat Value | 13g |
| Score | 9 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bio Mozzarella (Similarity score: 1.74)
- Mozzarella Maxi (Similarity score: 4.00)
- Mozzarella Senza Lattosio (Similarity score: 6.49)
- Belle France Mozzarella (Similarity score: 9.38)
- Coop 3 Mozzarelle (Similarity score: 9.76)
- Mozzarella (Similarity score: 9.92)
- Il Carro Amore Di Capra (Similarity score: 12.39)
- Scamorza (Similarity score: 13.09)
- Coop Mozzarella Sticks (Similarity score: 15.68)
- Esselunga Bocconcini Di Mozzarella (Similarity score: 16.47)
- Stracchino Di Sorano (Similarity score: 17.46)
- Migros, Alfredo Mozzarella Sticks (Similarity score: 17.89)
- Aha!,migros Mozzarella (Similarity score: 24.22)
- K Classic Mini Mozzarella (Similarity score: 24.25)
- K Classic Mozarella Nach Italienischer Art Classic (Similarity score: 24.25)