Esselunga Bocconcini di mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 11.8g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 65.55555555555556% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.6% |
| Saturated Fat Value | 11.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coop 3 Mozzarelle (Similarity score: 9.31)
- Mozzarella (Similarity score: 9.42)
- Migros, Alfredo Mozzarella Sticks (Similarity score: 9.73)
- Mozzarella Senza Lattosio (Similarity score: 11.39)
- Stracchino Di Sorano (Similarity score: 13.26)
- Itinéraire Des Saveurs Burrata (Similarity score: 13.39)
- Bio Mozzarella (Similarity score: 15.59)
- Coop Mozzarella Sticks (Similarity score: 15.90)
- Mozzarella Treccia (Similarity score: 16.02)
- Mozzarella (Similarity score: 16.02)
- Mozzarelle (Similarity score: 16.02)
- Esselunga Mozzarella (Similarity score: 16.47)
- Mozzarella Maxi (Similarity score: 18.90)
- Gioiella Mozzarella (Similarity score: 19.99)
- Il Carro Amore Di Capra (Similarity score: 21.15)