Esselunga,Smart Mozzarella Smart
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 12.4g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 68.88888888888889% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.9% |
| Saturated Fat Value | 12.4g |
| Score | 9 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Granarolo Mozzarella (Similarity score: 0.00)
- Dia Mini Mozzarella (Similarity score: 0.00)
- Casa Azzurra Perles De Mozzarella (Similarity score: 0.00)
- Cora Billes Mozzarella (Similarity score: 0.00)
- Mozzarella (Similarity score: 0.00)
- Granarolo Mozzarella (Similarity score: 0.57)
- Casa Azzurra Mozzarella (lait Partiellement Écrémé) (Similarity score: 1.27)
- Vale Ciliegine Di Mozzarella (Similarity score: 2.86)
- Casa Azzurra,cipf Codipal Mozzarella (Similarity score: 3.18)
- Conad 3 Mozzarelle (Similarity score: 3.18)
- Käserei Bayreuth Käserei Bayreuth Mozzarella Bellezza (Similarity score: 4.31)
- U Mozzarella Au Lait Pasteurisé 18%mg (Similarity score: 6.49)
- U Mozzarella Au Lait Pasteurisé 18%mg (Similarity score: 6.49)
- Ica Ica Mozzarella Di Bufala Campana D O P (Similarity score: 8.91)
- Les Croisés,marque Repère Mini Billes De Mozza 18%mg150g (Similarity score: 10.40)