ICA ICA Mozzarella Di Bufala Campana D.O.P.
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 14g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 14g |
| Score | 9 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Käserei Bayreuth Käserei Bayreuth Mozzarella Bellezza (Similarity score: 7.07)
- Conad 3 Mozzarelle (Similarity score: 8.51)
- Casa Azzurra,cipf Codipal Mozzarella (Similarity score: 8.51)
- Granarolo Mozzarella (Similarity score: 8.88)
- Casa Azzurra Mozzarella (lait Partiellement Écrémé) (Similarity score: 8.90)
- Esselunga,smart Mozzarella Smart (Similarity score: 8.91)
- Dia Mini Mozzarella (Similarity score: 8.91)
- Mozzarella (Similarity score: 8.91)
- Granarolo Mozzarella (Similarity score: 8.91)
- Cora Billes Mozzarella (Similarity score: 8.91)
- Casa Azzurra Perles De Mozzarella (Similarity score: 8.91)
- Vale Ciliegine Di Mozzarella (Similarity score: 8.99)
- Casa Azzurra,cipf Codipal Mozzarella Maxi Format (18 % Mg) (Similarity score: 9.87)
- Carrefour Mozzarella (Similarity score: 11.55)
- U Mozzarella Au Lait Pasteurisé 18%mg (Similarity score: 13.00)
Ingredients List
- Salt
- Coagulating Enzyme
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)