Essential Everyday Reduced Fat Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 849kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 849kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 5.47g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 58.31556503198293% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 9 |
| Sodium | 86mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 86mg |
| Sugars | 17.19g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 3.59)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 6.89)
- Ice Cream (Similarity score: 9.20)
- Market Basket, Market Basket Inc Market Basket, Premium Choice Icecream, Black Raspberry (Similarity score: 10.17)
- Ice Cream (Similarity score: 11.31)
- Ice Cream (Similarity score: 11.31)
- Kemps, Kemps Llc Cookies N' Cream Vanilla Reduced Fat Ice Cream With Cookie Pieces (Similarity score: 11.66)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 11.66)
- Nash Finch Company Ice Cream (Similarity score: 11.66)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 11.66)
- U,u Saveurs Bûche Glacée Chocolat Noir Et Noisette (Similarity score: 12.13)
- Ice Cream (Similarity score: 12.42)
- Roundy's Ice Cream (Similarity score: 12.45)
- Homestyle Ice Cream (Similarity score: 12.67)
- Vanilla And Chocolate Ice Cream Cups, Vanilla And Chocolate (Similarity score: 12.79)
Ingredients List
- Milkfat
- Natural And Artificial Flavouring
- Tapioca Starch
- E412
- E410
- E407
- E160b
- E955
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Syrup
- Cookies
- Whey
- Maltodextrins
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)