Homestyle ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 849kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 849kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.12979890310786% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 11 |
| Sodium | 78mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 78mg |
| Sugars | 14.06g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 5.70)
- Ice Cream (Similarity score: 5.70)
- Roundy's Ice Cream (Similarity score: 6.83)
- Superscoop Ice Cream (Similarity score: 9.30)
- Altiflore Crème Glacée Lavande (Similarity score: 10.78)
- Ice Cream (Similarity score: 11.52)
- Casino Douceur De Crème Au Chocolat Au Lait (Similarity score: 11.61)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.15)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.15)
- La Laitière,nestlé Le Petit Pot De Crème Saveur Vanille (Similarity score: 12.21)
- Essential Everyday Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 12.67)
- Good & Delish Ice Cream (Similarity score: 12.80)
- Leader Price Douceur De Crème Chocolat Au Lait (Similarity score: 13.07)
- Albertsons Ice Cream (Similarity score: 13.21)
- Vanilla Flavored Ice Cream Cups, Vanilla (Similarity score: 13.35)
Ingredients List
- Milkfat
- E516
- E433
- E410
- E466
- E407
- Natural And Artificial Flavouring
- Artificial Vanilla
- Colour
- Skimmed Milk
- Corn Syrup Solids
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Whey
- Sweet Cream Buttermilk
- E412
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)