Estilo pepito white corn tortillas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 902kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 902kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 5.8823529411765 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.88 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 3.921568627451g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.92g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -5 |
| Sodium | 49.019607843136mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 49mg |
| Sugars | 3.921568627451g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Target Stores Corn Tortillas (Similarity score: 4.32)
- White Corn Tortillas (Similarity score: 12.37)
- Great Value White Corn Tortillas (Similarity score: 12.37)
- White Corn Tortillas (Similarity score: 14.44)
- Signature Select White Corn Tortillas (Similarity score: 17.96)
- White Corn Tortillas (Similarity score: 17.96)
- Gruma Corporation Corn Tortillas (Similarity score: 18.13)
- Bio Naturae Pesto Au Basilic Zero (Similarity score: 18.94)
- Sainsbury's, By Sainsbury's French Fries (Similarity score: 19.52)
- By Sainsbury's French Fries (Similarity score: 19.52)
- Raspberry Flavoured Gummy Frogs (Similarity score: 20.48)
- El Ranchero Tostadas (Similarity score: 22.13)
- The Fairy Tale Bakery Inc Fairy Tale Bakery, German Rye Bread (Similarity score: 22.61)
- La Vie Claire Riz Cuisine 100% Végétal (Similarity score: 24.84)
- Trek Trek Protéine Nut Bars (Similarity score: 26.37)
Ingredients List
- Corn Masa Flour
- Water
- Contains 2% And Less Of
- E412
- E1100
- And Propionic Acid
- E210
- E338
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)