By Sainsbury's French fries
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 3.3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.068965517241379% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.1% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | -2 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sainsbury's, By Sainsbury's French Fries (Similarity score: 0.00)
- Bio Naturae Pesto Au Basilic Zero (Similarity score: 8.19)
- La Vie Claire Soja Cuisine (Similarity score: 19.29)
- Estilo Pepito White Corn Tortillas (Similarity score: 19.52)
- Carrefour Frites Express (Similarity score: 19.75)
- Cora,cora Dégustation Filet De Cabillaud Pané (Similarity score: 20.20)
- La Vie Claire Riz Cuisine 100% Végétal (Similarity score: 20.59)
- Target Stores Corn Tortillas (Similarity score: 20.89)
- Auchan Riz Parfumé Thaï (Similarity score: 21.41)
- Vitana Rýžovo Kukuřičná Kaše (Similarity score: 21.96)
- Trek Trek Protéine Nut Bars (Similarity score: 22.12)
- Pescado Azul 2 Rodajas De Salmón (Similarity score: 24.77)
- Biográ Bio Pizza Vegana (Similarity score: 24.85)
- Gluten Free Almond Cherry Granola (Similarity score: 24.89)
- Great Value White Corn Tortillas (Similarity score: 25.08)
Ingredients List
- Potato
- Sunflower Oil
- Dextrose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)