ETI Eti tea biscuits
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 11.538461538461538% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.5% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | 3 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 13g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vajra Pain Essénien Graines De Tournesol (Similarity score: 12.38)
- Pop Corn Sucré (Similarity score: 15.48)
- Ppura Kindertomatensauce (Similarity score: 16.85)
- Triple C Foods Inc Bakery Street, All Natural Wedding Cookies (Similarity score: 17.92)
- Sweetened Light Whipped Cream (Similarity score: 18.35)
- Souper Bowl Rice Noodle Soup Vietnamese Pho Hot Spicy (Similarity score: 19.48)
- Ventresca De Bonito Del Norte En Aceite De Oliva (Similarity score: 21.14)
- Tapenade Verte (Similarity score: 21.56)
- Habanero Jelly With Rosemary (Similarity score: 22.01)
- Gaia Pain De Céréales Germées (Similarity score: 22.14)
- Leclerc Le Bûcheron (Similarity score: 22.98)
- Jordans Jordans Absolute Nut Bars 3x45g (Similarity score: 23.22)
- Seeberger Studentenfutter, Extra (Similarity score: 24.73)
- Carrefour Baguettes Campagnardes (Similarity score: 24.82)
- Starbucks Sugar Free Mints (Similarity score: 25.07)