Excellence,Repas De Famille Bûche glacée 3 chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 833kj (200 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 833kj (200 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 31.253333333333334 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 31.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 5.7g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 58.16326530612245% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.2% |
| Saturated Fat Value | 5.7g |
| Score | 11 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Saveurs, U Mousse Aux Oeufs À La Crème De Marron Vanillée (Similarity score: 16.10)
- Gü Yahourt (Similarity score: 23.63)
- Picard Tarte À La Mangue Et Aux Framboises (Similarity score: 26.37)
- Cora Clafoutis Aux Cerises (Similarity score: 29.14)
- Páturages Mousse À La Crème De Marrons (Similarity score: 31.33)
- Délisse,marque Repère Clafoutis Aux Abricots (Similarity score: 33.04)
- Casino Clafoutis Cerises (Similarity score: 33.22)
- Carrefour Mousse À La Liégeoise (Similarity score: 33.50)
- Malo Crème Glacée Au Yaourt Noix De Coco (Similarity score: 35.17)
- Leader Price Clafoutis Aux Cerises (Similarity score: 35.24)
- Little Moons Soft Mochi & Gelato Ice Cream Alphonso Mango 6 X (192g) (Similarity score: 35.52)
- Hafner Fraisier 8 Parts (Similarity score: 36.03)
- La Belle Aude La Buche Chocolat Noir Mandarine Kalamansi (Similarity score: 36.28)
- Nastrecce Crostata Con Confettura Di Albicocca (Similarity score: 37.21)
- Casino Crème Brûlée Éclats De Nougat Noir (Similarity score: 40.25)
Ingredients List
- Cooked Rice
- Salt
- Sunflower Oil
- Crushed Peeled Tomato
- Garlic
- Modified Starch
- Sugar
- Extra Virgin Olive Oil
- Basil
- Wheat Flour
- Potato Starch
- Tomato
- Onion
- Spice
- Flavouring
- Beef Extract
- Plant Extracts
- Pepper Extract
- Chili Pepper
- Coriander
- Caraway
- Water
- Thyme
- Beef Meat
- Onion
- Double Concentrated Tomato
- White Wine
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)