Páturages Mousse à la crème de marrons
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 841kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 841kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 44 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 44 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 4.6g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 67.6470588235294% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.6% |
| Saturated Fat Value | 4.6g |
| Score | 9 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 25.5g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nastrecce Crostata Con Confettura Di Albicocca (Similarity score: 22.98)
- Excellence,repas De Famille Bûche Glacée 3 Chocolat (Similarity score: 31.33)
- Auchan Tarte Pur Beurre Aux Pommes (Similarity score: 33.40)
- Picard Tarte À La Mangue Et Aux Framboises (Similarity score: 34.91)
- U Saveurs, U Mousse Aux Oeufs À La Crème De Marron Vanillée (Similarity score: 35.79)
- Peeled Apples With Yogurt Raisins & Cheddar Crackers (Similarity score: 36.89)
- Smicy,marque Repère Cônes Sorbet Fruits Rouges (Similarity score: 38.56)
- Cora Clafoutis Aux Cerises (Similarity score: 39.70)
- Marie Morin Crumble Aux Pommes Caramélisées (Similarity score: 40.65)
- Délisse,marque Repère Clafoutis Aux Abricots (Similarity score: 45.20)
- Casino Clafoutis Cerises (Similarity score: 46.97)
- U Cônes Sorbet Framboise Citron (Similarity score: 47.87)
- Hafner Fraisier 8 Parts (Similarity score: 48.06)
- Sans Marque,georpa Tarte Aux Pommes Pur Beurre Aux Œufs Frais (Similarity score: 48.29)
- Gü Yahourt (Similarity score: 48.32)
Ingredients List
- Acidity Regulator
- Whole Milk
- Cream
- Water
- Beef Gelatin
- Emulsifier
- Flavouring
- Thickener
- Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)