Fennel seed whole organic spices
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 50 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 25g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 25g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 100% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 100% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -7 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fennel Seed Ground Organic Spices (Similarity score: 0.00)
- Biryani Masala Natural Spices (Similarity score: 2.40)
- Curry Leaf Powder Organic Spices (Similarity score: 2.40)
- Tikka Curry Masala Organic Spices (Similarity score: 2.40)
- Green Cardamon Organic Spices (Similarity score: 36.40)
- Green Cardamom Whole Organic Spices (Similarity score: 36.40)
- Ajwain Seed Whole Organic Spices (Similarity score: 70.83)
- Holy Kakow Chocolate Holy Kakow, Organic Cacao Powder (Similarity score: 71.43)
- Fenix Cacao En Polvo Amargo (Similarity score: 72.03)
- Organic Cacao Raw Powder (Similarity score: 74.14)
- More Nutrition Chunky Flavour Apple Pie (Similarity score: 77.61)
- Happy Crulture Chips De Kale Crues Red Cheezy (Similarity score: 78.01)
- Fisherman's Friend Tropical (Similarity score: 79.63)
- Fisherman's Friend Pastilles Menthol Réglisse (Similarity score: 80.25)
- Fisherman's Friend Fisherman's Friend Original (Similarity score: 80.25)
Ingredients List
- Fennel Seed
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)