Organic cacao raw powder
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 37.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 37.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 25g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 25g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Idenat Son De Blé (Similarity score: 30.53)
- Fenix Cacao En Polvo Amargo (Similarity score: 32.80)
- The Essence Of Africa Moringa (Similarity score: 35.33)
- Pureya Gmbh Bio Super Greens, Smoothie Pulver () Von Pur Ya! (Similarity score: 57.25)
- Wild Mike's Wild Mike's Ultimate Pizza Supreme (Similarity score: 57.79)
- Bell Burger Trible B (Similarity score: 58.61)
- Delhaize Lard Petit Déjeuner Nature (Similarity score: 58.88)
- Top Budget,fournil Du Val De Loire Pain De Mie Top Budget (Similarity score: 58.98)
- Ethnoscience, Ecoidées Graines De Chia Bio 200 G Ethnoscience (Similarity score: 58.99)
- Thins Tenis Silueta 100% Harina Integral (Similarity score: 59.57)
- Cora,groupe Louis Delhaize Saucisses Blanche Cora (Similarity score: 59.64)
- Ker Lagadeuc Rillettes De Dorade Grise Au Thyn Et Baies Roses (Similarity score: 59.98)
- Algamar Alga Marina (Similarity score: 60.11)
- Ecoidees Egraines De Chia Bio Sachet (Similarity score: 60.66)
- Tre Mulini Pizza (Similarity score: 60.78)
Ingredients List
- Raw Cacao Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)