Ferme Durr Yaourt aux fruits
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.2g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 2.2g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 59.45945945945946% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.5% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | 4 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 11.6g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Yaourt Aux Fruits Pomme Cannelle (Similarity score: 12.40)
- Pâturages,intermarché Yaourt À La Grecque (Similarity score: 13.71)
- Hacendado Batido Sabor Fresa (Similarity score: 14.05)
- Whole Foods Market Whole Foods Market, Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 16.45)
- Whole Foods Market Whole Foods Market, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 17.62)
- Grandeur Nature Crème Café (Similarity score: 18.33)
- Co Op Fresh Semi Skimmed Milk (Similarity score: 19.29)
- Edeka Bio Eiscreme Schokolade (Similarity score: 19.40)
- Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 19.47)
- Lactaid Ice Cream (Similarity score: 19.53)
- Lactaid Lactaid, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 19.53)
- Stroh's Premium Ice Cream (Similarity score: 19.53)
- Crème Glacée Pistache Avec Éclats (Similarity score: 19.59)
- Les Glaces Du Verger Crème Glacée Pistache Avec Éclats (Similarity score: 19.59)
- Stater Bros Old Fashioned Neapolitan Vanilla Flavored, Chocolate, And Strawberry Ice Cream, Neapolitan (Similarity score: 19.99)
Ingredients List
- E406
- E300
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)