Whole Foods Market Whole foods market, ice cream, chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.44g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.44g |
| Saturated Fat | 7.78g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 63.666121112929616% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.7% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 50mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 50mg |
| Sugars | 14.44g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gomaxgo 2fer Candy Bar (Similarity score: 8.73)
- Whole Foods Market Whole Foods Market, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 8.94)
- Lactaid Lactaid, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 10.04)
- Stroh's Premium Ice Cream (Similarity score: 10.04)
- Lactaid Ice Cream (Similarity score: 10.04)
- Pâturages,intermarché Yaourt À La Grecque (Similarity score: 10.88)
- Stater Bros Old Fashioned Neapolitan Vanilla Flavored, Chocolate, And Strawberry Ice Cream, Neapolitan (Similarity score: 11.02)
- Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 12.18)
- Gelatelli Bio Ice Cream Chocolate (Similarity score: 12.49)
- Cameo Panna Cotta & Fruits Des Bois (Similarity score: 12.79)
- Ice Cream (Similarity score: 13.15)
- Auchan Crème Glacée Café (Similarity score: 13.30)
- Coffee Ice Cream (Similarity score: 13.76)
- Ice Cream (Similarity score: 14.17)
- Private Selection Ice Cream (Similarity score: 14.32)
Ingredients List
- Pasteurised Milk
- Pasteurized Cream
- Cane Sugar
- Cocoa
- Egg Yolk
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)