Ferris, Ferris Coffee & Nut Co. Ferris, gummi neon worms
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.57g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.57g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 18mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 18mg |
| Sugars | 50g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 50g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- T West Yukan (Similarity score: 9.19)
- Gummy Rings Candy (Similarity score: 11.55)
- G Debbas Chocolatier Inc Gourmet Hand Crafted Merry Mallows (Similarity score: 17.39)
- Sage Valley Organic Black Mission Figs (Similarity score: 18.18)
- Gummy Worms (Similarity score: 18.68)
- Roland Roland, Classic Style Melba Sauce With Black & Red Raspberries (Similarity score: 19.32)
- Target Corporation, Maud Borup Inc Target Corporation, Gummy Gum Drops, Cherry And Green Apple (Similarity score: 20.89)
- Kioko Pate Haricot Rouge (Similarity score: 23.56)
- Konared Coconut Water (Similarity score: 24.87)
- Seaside Market, Gummi Worms Candy (Similarity score: 25.24)
- Kartago, Tunisian Pitted Dates (Similarity score: 25.46)
- Tunisian Pitted Dates, 100% Natural Deglet Noor (Similarity score: 25.46)
- B & R Farms Apricot Honey Spread (Similarity score: 26.25)
- Wegmans, Wegmans Food Markets Inc Wegmans, Australian Natural Sun Muscat Raisins (Similarity score: 26.30)
- Fig Jam (Similarity score: 27.74)
Ingredients List
- Corn Syrup Sugar Gelatin Lactic Acid Citric Acid Sorbitol Natural And Artificial Flavors Fumaric Acid Titanium Dioxide Fd&c Yellow No 5 And 6 Blue No 1 Red No 40
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)