Fettuccini aux oeufs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1243kj (298 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1243kj (298 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.7g |
| Saturated Fat | 0.00785g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0.2532258064516129% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0.3% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 0 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 2.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Robert Esposito Raviolis À La Daube Provençale (Similarity score: 13.56)
- First Price Pølsebrød (Similarity score: 17.58)
- Birds Eye Ovenbake 6 Original Crumb Wild Caught Fish Fillets (Similarity score: 21.06)
- Herve Bio Fromage De Herve (Similarity score: 22.40)
- Le Herve Du Vieux Moulin Le Herve (Similarity score: 22.40)
- White Pockets Pita (Similarity score: 25.20)
- Dan Qinx Dänische Remoulade (Similarity score: 25.22)
- Aunt Bessie's Golden Yorkshires (Similarity score: 25.36)
- Caviar D'aubergine (Similarity score: 27.01)
- Caviar D'aubergines (Similarity score: 27.11)
- Caviar D'aubergines Au Cumin (Similarity score: 27.11)
- Auchan Nuggets Blé & Oignons (Similarity score: 27.61)
- Peanut Butter & Honey Instant Oatmeal (Similarity score: 28.19)
- Sahne Meerrettich (Similarity score: 28.84)
- Villagio Sésame (Similarity score: 29.45)