Aunt Bessie's Golden Yorkshires
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1248kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1248kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 8.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.6g |
| Saturated Fat | 1.6g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 12.307692307692308% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.3% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 0 |
| Sodium | 252mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 252mg |
| Sugars | 1.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Birds Eye Ovenbake 6 Original Crumb Wild Caught Fish Fillets (Similarity score: 13.54)
- Kroger Jumbo Hamburger Enriched Buns (Similarity score: 16.49)
- Baby Zach's Fine Foods Inc Hummusphere, Hummus Salad Dressing (Similarity score: 17.65)
- Franprix Nuggets Veggie Blé Oignon (Similarity score: 20.91)
- Nixe Makrelenfilet In Sonnenblumenöl (Similarity score: 21.64)
- First Price Pølsebrød (Similarity score: 23.15)
- Honey Mustard Chicken Salad, Honey Mustard Chicken (Similarity score: 23.67)
- Honey Mustard Chicken Salad, Honey Mustard Chicken (Similarity score: 23.67)
- White Tortilla Wraps (Similarity score: 23.72)
- Monoprix Pain Complet (Similarity score: 23.99)
- Sticks Kebob Shop Hummus (Similarity score: 24.08)
- Yamazaki Ajitsuke Roll (Similarity score: 24.23)
- Fettuccini Aux Oeufs (Similarity score: 25.36)
- Beignet A La Framboise (Similarity score: 25.49)
- Beignet Moelleux Framboise (Similarity score: 25.49)