Filetes de anchoas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 27g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 27g |
| Saturated Fat | 1.8g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 12.85714285714286% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.9% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | -2 |
| Sodium | 4.7200003mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4.7mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Soavegel Polentine Croccanti Ai Formaggi (Similarity score: 17.66)
- Alliance Bio Pois Carrés Bio (Similarity score: 20.74)
- La Sablaise Rillettes De Thon Au Poivre Vert La Sablaise (Similarity score: 20.74)
- Migros,m Classic Bramata (Similarity score: 20.78)
- Rillettes De Thon Au Poivre Vert Gastromer (Similarity score: 22.66)
- Colruyt,boni Selection Vegetarische Nuggets (Similarity score: 24.61)
- Spaghetti (Similarity score: 25.34)
- Thon (Similarity score: 25.40)
- K Classic California Walnuts (Similarity score: 25.47)
- Golden Farm Haricots Blancs (Similarity score: 28.25)
- Pate A Pizza (Similarity score: 28.87)
- Bacci's Vegan Linguine (Similarity score: 29.55)
- Douce France,gastronome Distribution Poulet Blanc (Similarity score: 29.63)
- Farine De Blé Khorasan Germé (Similarity score: 31.35)
- Rob Roy Sardines (Similarity score: 32.27)