Filets de maquereau
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.4545g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.45g |
| Saturated Fat | 4.5455g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 25.000275000275003% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 4.5g |
| Score | 4 |
| Sodium | 238.6364mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 238.6mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ramirez Ramirez Sardines À L'huile D'olive (Similarity score: 6.44)
- La Belle Iloise Sardines À L'huile De Tournesol Et À La Tomate (Similarity score: 13.88)
- La Belle Iloise Sardines À L'huile De Tournesol Et À La Tomate (Similarity score: 13.88)
- Gut & Günstig Norwegische Lachsfilets Pfeffer (Similarity score: 14.80)
- Deviled Egg Kit (Similarity score: 16.79)
- Tesco Breaded Chicken Nuggets (Similarity score: 16.82)
- Les Créations Pavés De Saumon (Similarity score: 17.64)
- Delhaize Filets De Maquereaux (Similarity score: 18.71)
- Mejillones Del Pacífico En Escabeche (Similarity score: 19.65)
- Powerful Blueberry & Vanilla Overnight Oats (Similarity score: 20.76)
- Gran Costera Bonito Del Norte En Aceite De Oliva (Similarity score: 21.07)
- Été 4 Cuisses De Poulet Paprika (Similarity score: 21.31)
- Jose Gourmet Petites Sardines Fumées À L'huile D'olive Vierge Conserve 90 G Jose Gourmet (Similarity score: 21.48)
- Cotes De Dos De Porc (Similarity score: 21.84)
- Côtes De Dos De Porc (Similarity score: 21.84)