Côtes de dos de porc
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 24g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 24g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 33.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 5 |
| Sodium | 250mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 250mg |
| Sugars | 5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cotes De Dos De Porc (Similarity score: 0.00)
- Ramirez Ramirez Sardines À L'huile D'olive (Similarity score: 21.31)
- Filets De Maquereau (Similarity score: 21.84)
- Trader Joe's Sardines In Olive Oil (Similarity score: 24.20)
- 0 33 Lb Bacon & Cheddar Patties (Similarity score: 24.86)
- Maître Coq Pintade Farcie Aux Airelles Et Au Foie Gras De Canard (Similarity score: 25.11)
- Delhaize Filets De Maquereaux (Similarity score: 27.21)
- La Sirena Salteado De Espinacas, Gambas Y Bacon (Similarity score: 28.25)
- Mejillones Del Pacífico En Escabeche (Similarity score: 28.60)
- Pizza Aux 3 Fromages (Similarity score: 29.02)
- Gran Costera Bonito Del Norte En Aceite De Oliva (Similarity score: 29.12)
- Almark Foods Gourmet Deviled Eggs (Similarity score: 29.36)
- Gourmet Deviled Eggs (Similarity score: 29.36)
- La Belle Iloise Sardines À L'huile De Tournesol Et À La Tomate (Similarity score: 29.44)
- La Belle Iloise Sardines À L'huile De Tournesol Et À La Tomate (Similarity score: 29.44)