Filo Pastry Sheets
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.6999998092651g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.7g |
| Saturated Fat | 0.30000001192093g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.333335540913026% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 1 |
| Sodium | 231.99999332428mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 232mg |
| Sugars | 5.9000000953674g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mini Ravioli, 3 Cheese (Similarity score: 9.90)
- Cannellonis Au Boeuf (Similarity score: 17.26)
- Sainsbury's Cheese & Tomato Pizza (Similarity score: 17.79)
- Bakery Fresh Goodness Bakery Fresh Goodness, No Sugar Added Pie, Cherry (Similarity score: 20.64)
- Peanut Butter, Organic Strawberry Preserves With Apple Bread Pudding Wrap (Similarity score: 21.85)
- Pan De Molde (Similarity score: 22.69)
- Ah Raviolo Verde Burrata E Polodoro Arrostito (Similarity score: 23.08)
- Picard 4 Pains Burger (Similarity score: 23.25)
- Pillsbury Mini Bagels Filled With Strawberry Neufchatel Cheese 14 Count (Similarity score: 23.43)
- Crab Rangoon Cream Cheese With Real Crab Meat, Carrots, Onion And Green Onion Wrapped In A Crispy, Golden Brown Fried Wheat Dough Appetizer, Crab Rangoon (Similarity score: 25.72)
- Régis Bahier,bahier Boudin Blanc Nature Au Lait Frais (Similarity score: 26.43)
- Cora Grand Ravioli Tomate Mozzarella (Similarity score: 26.44)
- Venusz Venus Light Margarin (Similarity score: 27.29)
- Rana Meal Solutions Llc Rana, Tortelloni Chicken Mozzarella (Similarity score: 28.99)
- U Saumon En Croûte Cuisiné À L'oseille Surgelé Saveurs (Similarity score: 29.97)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Water
- Corn Starch
- Humectant
- Salt
- Preservative
- Flour Treatment Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)