Findus Crousti' Express Extra aux Herbes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 980kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 980kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10.69090909090909 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10.7 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 1.6g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 14.545454545454547% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.5% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 1 |
| Sodium | 203.2mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 203.2mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mc Cain Instant Frites Pour Le Micro Ondes (Similarity score: 17.34)
- Mccain Instant Frites (Similarity score: 18.08)
- Mccain Minuten Frites (Similarity score: 18.84)
- Manna Paté De Atún (Similarity score: 19.77)
- Manna Paté De Atum (Similarity score: 20.12)
- Pizz@ It Pizza Margherita (Similarity score: 21.81)
- Exki Capri (Similarity score: 22.05)
- La Belle Iloise Emietté De Sardine Douceur Des Bastides (Similarity score: 22.35)
- La Belle Iloise Emietté De Sardine Douceur Des Bastides (Similarity score: 22.35)
- Kosher Provision Inc Vegetarian Spread (Similarity score: 22.94)
- Creamy Coleslaw, Creamy (Similarity score: 23.02)
- Auchan Carpaccio Pesto (Similarity score: 24.11)
- Pain Vitalité Sans Gras Et Sans Sucre (blé Entier) (Similarity score: 25.51)
- Migros Beignets De Filets De Féra (Similarity score: 25.74)
- Gerblé Le Grand Nature Gerblé Sans Gluten (Similarity score: 27.35)
Ingredients List
- Potato
- Onion
- Sunflower Oil
- Spice
- Garlic
- Colza Oil
- Olive Oil
- Salt
- Herb
- Tomato Powder
- Starch
- Maltodextrins
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)