Auchan CARPACCIO Pesto
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.2 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 13.88888888888889% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.9% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 1 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Belle Iloise Emietté De Sardine Douceur Des Bastides (Similarity score: 12.44)
- La Belle Iloise Emietté De Sardine Douceur Des Bastides (Similarity score: 12.44)
- Lidl Filet De Saumon Tariyaki (Similarity score: 14.94)
- Currimar Lomos De Bonito Del Norte En Aceite De Oliva Ecológico (Similarity score: 15.62)
- Manna Paté De Atum (Similarity score: 16.04)
- Manna Paté De Atún (Similarity score: 16.47)
- Pain Vitalité Sans Gras Et Sans Sucre (blé Entier) (Similarity score: 17.76)
- Pole Ans Line Caught, Solid White Albacore Tuna In Extra Virgin Olive Oil (Similarity score: 18.32)
- Simply Balanced, Target Corporation Wild Albacore Tuna In Extra Virgin Olive Oil (Similarity score: 18.32)
- Sainsburys 4 Cheese & Ham Chicken Kievs (Similarity score: 19.47)
- Callipo Filetti Di Tonno Con Cuori Di Carciofi (Similarity score: 20.72)
- Migros Beignets De Filets De Féra (Similarity score: 20.79)
- Labeyrie Cuisses De Canard Farcies Cèpes Et Armagnac (Similarity score: 21.79)
- I Epstein & Sons Inc Sardines In Olive Oil (Similarity score: 22.01)
- Bela Lightly Smoked Portuguese Sardines In Lemon Flavored Extra Virgin Olive Oil (Similarity score: 22.85)
Ingredients List
- Preservative
- Natural Flavouring
- Colza Oil
- Basil
- Extra Virgin Olive Oil
- Garlic
- Salt
- Concentrated Lemon Juice
- Natural Basil Flavouring
- White Pepper
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)