Food Town Stores Inc. Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.25g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.25g |
| Saturated Fat | 5.62g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 13 |
| Sodium | 107mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 107mg |
| Sugars | 23.6g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 8.30)
- Homemade, United Dairy Farmers Our Original Recipe Featuring Classic Vanilla Ice Cream Loaded With Real Oreo Cookies (Similarity score: 8.30)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 8.30)
- Cookies 'n Cream Ice Cream (Similarity score: 8.38)
- Real Premium Frozen Yogurt (Similarity score: 10.66)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 11.63)
- Wells Enterprises Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 12.23)
- Ice Cream (Similarity score: 12.49)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 13.59)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Mini Pots The Chunks Cool Lection 4x100ml (Similarity score: 13.61)
- Ice Cream (Similarity score: 13.77)
- Traverse City Cherry Fudge Ice Cream, Traverse City Cherry Fudge (Similarity score: 13.77)
- Premium Butter Pecan Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 13.85)
- Avenue Pistachio Ice Cream With Almond Pieces, Pistachio (Similarity score: 13.91)
- L'odyssée Des Glaces Glaces Au Spéculoos (Similarity score: 14.42)
Ingredients List
- Milkfat
- E330
- Salt
- Natural Flavouring
- E211
- Whey
- E412
- E471
- E415
- E433
- E466
- Skimmed Milk
- E407
- High Fructose Corn Syrup
- Strawberry Variegate
- Graham Cracker Variegate
- Corn Syrup
- Sugar
- Contains Less Than 2% Of Cream Cheese Powder
- Modified Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)