Avenue Pistachio ice cream with almond pieces, pistachio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.41g |
| Saturated Fat | 6.62g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 103mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 103mg |
| Sugars | 16.18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Creamy Maple Mixed With Lightly Roasted, Chopped Nuts Premium Ice Cream, Golden Maple Nut (Similarity score: 8.56)
- Cora Profiteroles (Similarity score: 10.44)
- Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 11.70)
- Netto Profiteroles Aux Œufs Frais Nappées De Sauce Chocolat (Similarity score: 12.21)
- Ice Cream (Similarity score: 12.28)
- Ice Cream (Similarity score: 12.65)
- Traverse City Cherry Fudge Ice Cream, Traverse City Cherry Fudge (Similarity score: 12.65)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 13.86)
- Food Town Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 13.91)
- Cow Belle Ice Cream, Peppermint, Cookies 'n Cream (Similarity score: 14.66)
- Key Food All Natural Ice Cream (Similarity score: 14.66)
- Ice Cream (Similarity score: 15.51)
- Häagen Dazs Secret Sensations Crème Brûlée (Similarity score: 15.82)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 15.97)
- Ice Cream (Similarity score: 15.97)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E516
- E410
- E407
- Natural Flavouring
- E100
- E133
- Cream
- Corn Syrup
- Almond
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Whey
- Contains 2% And Less Of Mono And Diglycerides
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)