Foodspring Brownie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 956kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 956.0kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 14 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 14.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 31g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 31.0g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 46.15384615384615% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.2% |
| Saturated Fat Value | 6.0g |
| Score | -2 |
| Sodium | 8.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8.0mg |
| Sugars | 5.1g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bonarea Finísimo De Jamón Serrano (Similarity score: 29.88)
- Limoujoux Jambon D'auvergne (Similarity score: 35.05)
- Vajra Pain Germe Epeautre Nature (400 Gr) (Similarity score: 35.05)
- Brooklyn Town Burgers Black Angus (Similarity score: 38.65)
- Caillette Ardechoise (Similarity score: 39.69)
- Calleris Fave (Similarity score: 40.70)
- Ravioli A La Daube (Similarity score: 40.73)
- U Viande Bovine Basse Côte ** Génisse, À Griller, Nouvelle Agriculture (Similarity score: 41.16)
- City Market Grillattu Broileri (Similarity score: 41.70)
- Mãe Terra Cacau Em Pó (Similarity score: 43.25)
- Sardine Huile D'olive Vierge Extra (Similarity score: 43.76)
- Tesco 2 Pork Loin Steaks (Similarity score: 44.23)
- Luna Rossa Bake Shop Delicious Italian Cookies (Similarity score: 44.53)
- Alpina Queso Mozarella Finesse (Similarity score: 44.69)
- Sardine À L'huile Végétale (Similarity score: 44.84)