Brooklyn Town Burgers Black Angus
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 41.17647058823529% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.2% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 3 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tesco 2 Pork Loin Steaks (Similarity score: 11.33)
- Limoujoux Jambon D'auvergne (Similarity score: 13.47)
- City Market Grillattu Broileri (Similarity score: 19.03)
- Ametller Origen Tortellini De Ricota Y Espinacas (Similarity score: 21.93)
- Orecchiette Integrali (Similarity score: 22.05)
- Popy Andouillette Herbe (Similarity score: 24.37)
- Roti De Porc Cuit (Similarity score: 24.41)
- Jambon Sec (Similarity score: 25.44)
- Monique Ranou Galette Blé Noir Lardons Chèvre (Similarity score: 26.34)
- Luna Rossa Bake Shop Delicious Italian Cookies (Similarity score: 27.72)
- Tegut Risottoreis (Similarity score: 30.01)
- Sardine Huile D'olive Vierge Extra (Similarity score: 30.20)
- Bimbo Pan Pita Linaza (Similarity score: 31.30)
- Vajra Pain Germe Epeautre Nature (400 Gr) (Similarity score: 31.92)
- Bonarea Finísimo De Jamón Serrano (Similarity score: 32.92)