Formaggio sacchetti
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 1 |
| Sodium | 280mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Classic Cheese Artisan Ravioli (Similarity score: 18.04)
- Ravioli (Similarity score: 18.33)
- Mushroom & Cheese Ravioli Slow Roasted Portabella Mushrooms Blended In A Garlic Red Wine Reduction Sauce Then Mixed With Artisan Cheeses (Similarity score: 19.09)
- Mozzarella Fior Di Latte (Similarity score: 21.29)
- Mozzarella Valcolatte (Similarity score: 21.29)
- Ravioli Di Ricotta E Spinaci (Similarity score: 22.02)
- Galbani Mozarella (Similarity score: 22.46)
- Galbani Mozzarella (Similarity score: 22.46)
- Mozzarella (Similarity score: 22.46)
- Portabella & Fontina Cheese Artisan Ravioli (Similarity score: 22.49)
- Portobello Mushroom And Ricotta Ravioli, Portobello Mushroom And Ricotta (Similarity score: 22.49)
- Biedronka,galbani,mlékárna Klatovy,lactalis Polska Ser Mozzarella W Zalewie (Similarity score: 22.69)
- Robert Esposito Cannelloni Ricotta (Similarity score: 23.05)
- Grandiosa,orkla 4x Ost (Similarity score: 23.31)
- Galbani Mozzarella Santa Lucia (Similarity score: 23.84)
Ingredients List
- Filling
- Parmesan Flavor
- Blended Oil
- Black Pepper
- Nutmeg
- Pasta
- Water
- Egg
- E160ai
- Vinegar
- Salt
- Mozzarella
- Parmesan
- Asiago
- Romano Cheese
- Basil
- Parsley
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)