Fou Seng Nems au Poulet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.42857142857142855 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.4 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.83g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.83g |
| Saturated Fat | 1.67g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 14.3101970865467% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 0 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 2.83g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.83g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cauldron Maroccan Falafels (Similarity score: 17.45)
- Vici Salmone Norvegese Con Marinata Al Limone E Pepe (Similarity score: 17.68)
- Sophie's Kitchen Inc Crevettes Vegan (Similarity score: 20.28)
- The Food Doctor 6 Seed & Cereal Original Pitta (Similarity score: 20.85)
- Bonpreu Espinacs A La Catalana (Similarity score: 21.10)
- Brunswick Gourmet Style Sardine Fillets In Olive Oil, Gourmet Style (Similarity score: 21.96)
- Panera 100% Whole Wheat With Bulgur & Cracked Wheat (Similarity score: 23.28)
- Agnolotti Di Carne (Similarity score: 25.20)
- Ubago Filetes De Melva Con Pimientos Del Piquillo En Aceite De Oliva (Similarity score: 26.77)
- Hummus Original (Similarity score: 26.96)
- Le Trésor Des Dieux Sardines À L'huile Et Piment D'espelette (Similarity score: 28.15)
- L & M C Farms Inc Gran Sabana, Queso Guayanes White Soft Cheese (Similarity score: 28.30)
- L & M C Farms Inc Gran Sabana, Queso De Mano Soft Cheese (Similarity score: 28.30)
- Le Grande Lejon, Le Grand Lejon Sardines Piment D'espelette (Similarity score: 28.31)
- Le Grand Lejon Sardines À L'huile D'olive & Au Citron (Similarity score: 28.31)
Ingredients List
- Sugar
- Flavour Enhancer
- Garlic
- Salt
- Sesame Oil
- Pepper
- Onion
- Carrot
- Pea
- Starch
- Water
- Fish Sauce
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)