Fraisier Traiteur
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1142kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1142kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70.58823529411765% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.6% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 17 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- So Delicious Dairy Free Chocolate Peanut Butter Swirl Coconutmilk Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 12.05)
- La Sirena Helado Cookies & Cream (Similarity score: 12.06)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Coconut Chocolate (Similarity score: 12.33)
- Dia Tiramisú (Similarity score: 12.89)
- Bassetts Bassetts, Ice Cream, Mini Chocolate Chip (Similarity score: 13.34)
- Häagen Dazs Vanilla & Blackberry Belgian Chocolate Trio Crispy (Similarity score: 13.98)
- Pâturages,intermarché Panna Cotta Caramel Au Beurre Salé (2 Pots) (Similarity score: 14.56)
- Gelatelli Cookies & Cream (Similarity score: 14.87)
- Häagen Dazs Coconut Chocolate (Similarity score: 15.81)
- Häagen Dazs Coconut Chocolate (Similarity score: 15.85)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 15.91)
- Paturages, Les Créations Le Gourmet Café Intense (Similarity score: 16.74)
- Migros Glace Mokka Moca (Similarity score: 16.77)
- Il Viaggiator Goloso Panna Cotta Al Caramello (Similarity score: 17.41)
- Panna Cotta (Similarity score: 17.41)