Francis Miot Orange amère
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 858kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 858kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 49g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 49g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Confettura Extra Di Fragole (Similarity score: 5.66)
- Glück Grüner Rhabarber Fruchtaufstrich (Similarity score: 5.83)
- Materne Fun ! Fraises Et Bananes (Similarity score: 6.43)
- Confitures Ardéchoises Fruits Rouges Confiture Extra (Similarity score: 8.23)
- Hero Delicia Oranges Amères (Similarity score: 9.66)
- Confitures Ardéchoises Fruits Rouges (Similarity score: 9.71)
- Valade Recette Du Sud Ouest Myrtille (Similarity score: 10.58)
- Soppreg Confitures Ardèchoise (Similarity score: 10.65)
- La Chareyrade,soppreg Abricot De La Drôme (Similarity score: 10.65)
- Migros Confiture (Similarity score: 11.40)
- La Chareyrade Confitures Ardechoises Abricot (Similarity score: 11.79)
- Glück Aus Erdbeeren (Similarity score: 12.96)
- Duc De Coeur Ovocná Pomazánka Z Fíků (Similarity score: 12.97)
- Confitures Ardéchoises Confitures Ardechoises Pêche Sanguine (Similarity score: 13.13)
- Volg Confiture Fraises (Similarity score: 13.42)