Glück Grüner Rhabarber Fruchtaufstrich
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 862kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 862.0kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20.0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.0% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 4.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4.0mg |
| Sugars | 48g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 48.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Confettura Extra Di Fragole (Similarity score: 1.41)
- Francis Miot Orange Amère (Similarity score: 5.83)
- Materne Fun ! Fraises Et Bananes (Similarity score: 7.71)
- Hero Delicia Oranges Amères (Similarity score: 8.68)
- Confitures Ardéchoises Fruits Rouges Confiture Extra (Similarity score: 9.89)
- Confitures Ardéchoises Fruits Rouges (Similarity score: 11.15)
- La Chareyrade,soppreg Abricot De La Drôme (Similarity score: 11.98)
- Soppreg Confitures Ardèchoise (Similarity score: 11.98)
- Fruit De Nos Régions Préparation De Clémentines Et Oranges De Corse (Similarity score: 12.55)
- Lucien Georgelin Confiture De Coing (Similarity score: 12.73)
- Migros Confiture (Similarity score: 12.96)
- Confiture De Framboises Bio Sans Pépin (Similarity score: 13.75)
- Confitures Ardéchoises Confiture Ardechoise Peche Jaune (Similarity score: 13.87)
- Confitures Ardéchoises Confitures Ardechoises Pêche Sanguine (Similarity score: 14.50)
- Confitures Ardéchoises,la Chareyrade Confiture Ardéchoise Extra (Similarity score: 15.18)
Ingredients List
- Rhubarb
- Sugar
- Concentrated Lemon Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)