Frank Cooper's,The Pantry Frank Cooper's 'Oxford' Original Oxford Marmalade
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.2g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.2g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 79.9592mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 53.7g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 53.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Robertson's Golden Shred Marmalade (Similarity score: 3.00)
- Robertson's Golden Shred Chunky (Similarity score: 8.60)
- Tasto Crema De Aceite Balsamico De Modena (Similarity score: 13.83)
- Chocolate Syrup (Similarity score: 13.97)
- Pancake & Waffle Syrup (Similarity score: 14.99)
- Maple Farm Maple Syrup (Similarity score: 20.43)
- Vinaigre Balsamique (Similarity score: 22.99)
- Crema Aceto Balsamico Di Modena (Similarity score: 26.49)
- Chocolate Syrup (Similarity score: 28.21)
- Chocolate Flavored Syrup (Similarity score: 29.30)
- Ahold Chocolate Flavored Syrup (Similarity score: 29.30)
- Hy Vee Chocolate Syrup, Chocolate (Similarity score: 29.81)
- Hy Vee Chocolate Syrup (Similarity score: 29.81)
- Safeway Inc Syrup (Similarity score: 29.81)
- Tesco Tesco Thick Cut Orange Marmalade (Similarity score: 30.91)
Ingredients List
- Glucose Fructose Syrup
- Bitter Orange
- Sugar
- Acid
- Acidity Regulator
- Gelling Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)