Franprix Crème Glacée à la Pâte à Tartiner avec Morceaux de Biscuit
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 864kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 864kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 2.1 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.5 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 4.1g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.1g |
| Saturated Fat | 4.6g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 52.87356321839081% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.9% |
| Saturated Fat Value | 4.6g |
| Score | 6 |
| Sodium | 76mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 76mg |
| Sugars | 20.6g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Glace Café Arabica De Colombie (Similarity score: 6.43)
- Rainbow Road Ice Cream (Similarity score: 9.86)
- French Vanilla Ice Cream With Fresh Milk And Cream, French Vanilla (Similarity score: 10.78)
- Cannelés (Similarity score: 11.30)
- Boulder Ice Cream (Similarity score: 11.33)
- Dreyer's, Frozen Custard, Raspberry Cheesecake, Raspberry Cheesecake (Similarity score: 11.39)
- The Schwan Food Company Jack Nicklaus, Ice Cream, Black Cherry (Similarity score: 13.14)
- Ice Cream (Similarity score: 13.20)
- Tropicale Foods Inc Premium Ice Cream Bar (Similarity score: 13.70)
- Vanilla Flavor With Other Natural Flavors And A Cinnamon Sugar Swirl Frozen Dairy Dessert, Cinnamon Swirl (Similarity score: 14.00)
- Nestlé,lion Barres Lion 🦁 Chocolat 🍫 (Similarity score: 14.80)
- Surprise Party Vanilla Ice Cream Swirled With Yellow Cake Ice Cream And Rainbow Sprinkles (Similarity score: 15.32)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 15.52)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 15.86)
- Ice Cream (Similarity score: 16.24)
Ingredients List
- Pasteurised Whole Milk
- Gelling Agent
- E412
- Sugar
- Pasteurized Creme Fraiche
- Dehydrated Glucose Syrup
- Biscuit
- Lactose And Milk Proteins
- Cocoa Powder
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)