French vanilla ice cream with fresh milk and cream, french vanilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.45g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.45g |
| Saturated Fat | 5.75g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 55.60928433268859% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.6% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 75mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 75mg |
| Sugars | 22.99g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dreyer's, Frozen Custard, Raspberry Cheesecake, Raspberry Cheesecake (Similarity score: 1.62)
- Rainbow Road Ice Cream (Similarity score: 4.18)
- Surprise Party Vanilla Ice Cream Swirled With Yellow Cake Ice Cream And Rainbow Sprinkles (Similarity score: 6.82)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 7.11)
- Cherry Ice Cream With A Chocolaty Frosting Swirl, Cherries & Chocolate Cake Pieces, Cherry Chocolate Cake (Similarity score: 9.99)
- Cherry Ice Cream With A Chocolaty Frosting Swirl, Cherries And Chocolate Cake Pieces, Cherry Chocolaty Cake (Similarity score: 9.99)
- Ice Cream (Similarity score: 10.09)
- Franprix Crème Glacée À La Pâte À Tartiner Avec Morceaux De Biscuit (Similarity score: 10.78)
- Cannelés (Similarity score: 11.06)
- Gut Langenhof Pumpkin Pie Ice Cream (Similarity score: 11.11)
- La Laitière,nestlé Le Petit Pot De Crème Au Caramel (Similarity score: 11.15)
- Glace Café Arabica De Colombie (Similarity score: 11.62)
- Lowes Foods Premium Ice Cream, Dulce De Leche (Similarity score: 12.06)
- The Schwan Food Company Jack Nicklaus, Ice Cream, Black Cherry (Similarity score: 12.19)
- La Ermita Cantabria Flan De Chocolate (Similarity score: 12.38)
Ingredients List
- Milk
- Natural Flavouring
- E471
- E412
- E466
- E407
- Dextrose
- E160b
- Cream
- Corn Syrup
- French Custard Base
- Liquid Sugar
- Skimmed Milk
- Buttermilk
- Milkfat
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)