Franprix Crème Glacée Caramel Sauce Caramel Beurre Salé et Éclats de Noisettes Caramélisées
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 841kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 841kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3.2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 5.4g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 63.52941176470589% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.5% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 11 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 21.5g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Londor Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 6.57)
- Nestlé,la Laitière La Laitière Vanille Gousses Infusées De Madagascar (Similarity score: 6.63)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 8.06)
- Chocolate Reduced Fat Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 8.06)
- Bonne Maman Baba Ananas Et Rhum (Similarity score: 8.16)
- Chocopolitan Chocolate, Dark Chocolate, White Chocolate Flavored Ice Cream, Chocopolitan (Similarity score: 8.22)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 8.62)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 8.62)
- Ice Cream (Similarity score: 8.96)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Homemade Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 8.96)
- Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 9.20)
- Vanilla Ice Cream Cups, Vanilla (Similarity score: 9.48)
- Breyers, Unilever Chocolate With Chocolatey Crunchies Between Two Layers Of Vanilla Layered Dessert Light Ice Cream Cake, Chocolate (Similarity score: 9.64)
- Ice Cream (Similarity score: 9.75)
- Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 9.76)
Ingredients List
- Pasteurised Whole Milk
- Gelling Agent
- E412
- Colour
- E150
- Pasteurized Creme Fraiche
- Lactose And Milk Proteins
- Sugar
- Egg Yolk
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)