Ice cream, french vanilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.92g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.25255338904364% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 69mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 69mg |
| Sugars | 21.54g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Homemade Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 2.40)
- Ice Cream (Similarity score: 2.40)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 2.79)
- Fountain Chocolate (Similarity score: 3.47)
- Ice Cream (Similarity score: 4.10)
- Ice Cream (Similarity score: 4.22)
- Ice Cream (Similarity score: 4.36)
- Shur Fine, Western Family Foods Inc Ice Cream, Vanilla, Vanilla (Similarity score: 4.36)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 4.93)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 4.97)
- Chocolate Reduced Fat Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 5.17)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 5.17)
- Strawberry Artificially Flavored Vanilla Ice Cream With Strawberry Sauce Sundae Cups (Similarity score: 6.03)
- Ice Cream (Similarity score: 6.23)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 6.67)
Ingredients List
- Milk
- Natural And Artificial Flavouring
- Vegetable Annatto Color
- Cream
- Skim Milk Solids
- Sugar
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Egg Custard Base
- Whey
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)