Franprix Glace vanille noix de macadamia
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 904kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 904kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.1g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.1g |
| Saturated Fat | 5.6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 60.86956521739131% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.9% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 23.9g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gelato (Similarity score: 5.70)
- Crème D'or Pink Grapefruit & Crème Fraîche (Similarity score: 7.55)
- Crème D'or Pink Grapefruit & Crème Fraîche (Similarity score: 7.55)
- Eureka Lemon & Marionberries (Similarity score: 7.65)
- G7 Bacio Con Nocciole Intere Tostate (Similarity score: 8.10)
- G7 Bacio (Similarity score: 8.10)
- Toupargel La Pêche Aux Poissons (Similarity score: 8.76)
- Real Premium Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 8.77)
- Rewe Feine Welt Creme Brulee (Similarity score: 8.90)
- Franprix Chocolat Cacao Origine Saint Domingue (Similarity score: 9.66)
- Carrefour Le Vacherin Vanille Chocolat (Similarity score: 10.19)
- Premium Banana Split Ice Cream (Similarity score: 11.12)
- Jampi Buche Glacee Truffee Chocolat 700ml Noel (Similarity score: 11.57)
- Extra Creamy Homemade Vanilla Ice Cream, Homemade Vanilla (Similarity score: 11.94)
- Real Premium Old Fashioned Homestyle Vanilla Ice Cream Churned With Real Ground Beans, Homestyle Vanilla (Similarity score: 12.00)