Jampi Buche Glacee Truffee Chocolat 700ML Noel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 904kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 904kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.5g |
| Saturated Fat | 5.7g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 67.05882352941177% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.1% |
| Saturated Fat Value | 5.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carte D'or Carte D'or Les Authentiques Glace Menthe Chocolat 1 4l (Similarity score: 8.70)
- M Classic Glaçe Stracciatela (Similarity score: 9.34)
- Gelatelli Glace Café (noblissima) 1litre (Similarity score: 9.61)
- G7 Bacio Con Nocciole Intere Tostate (Similarity score: 9.72)
- G7 Bacio (Similarity score: 9.72)
- Eskiss,marque Repère Vrac Gourmand Façon Chocolat Liégeois (Similarity score: 9.89)
- Eskiss,marque Repère Vrac Gourmand Vanille Speculoos (Similarity score: 11.25)
- Rians Rians Onctueux Crème Au Marron (Similarity score: 11.37)
- Carte D'or,unilever Café (Similarity score: 11.39)
- Franprix Glace Vanille Noix De Macadamia (Similarity score: 11.57)
- Crème D'or Pink Grapefruit & Crème Fraîche (Similarity score: 11.59)
- Crème D'or Pink Grapefruit & Crème Fraîche (Similarity score: 11.59)
- Hertog Hertog Slagroomijs (Similarity score: 12.07)
- Eureka Lemon & Marionberries (Similarity score: 12.37)
- Gelato (Similarity score: 12.56)