Franprix Les filets de sardines
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 946kj (227 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 946kj (227 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 23g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 23g |
| Saturated Fat | 4.4g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 29.333333333333332% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 29.3% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 3 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Delhaize Sardines Sans Peau, Sans Arêtes Àl’huile D’olive (Similarity score: 4.77)
- Saupiquet Sardines À L'huile D'arachide (Similarity score: 9.85)
- Thiriet Escalope De Poulet À La Viennois Et Bacon Et St Nectaire Aop (Similarity score: 15.13)
- Waitrose Sardine Piccanti (Similarity score: 18.51)
- Filet De Maquereau (Similarity score: 20.54)
- Berida Makrelenfilets In Wasser (Similarity score: 20.54)
- Ja! Makrelenfilets Im Eigenen Saft (Similarity score: 20.54)
- Trader Joe’s Mandarin Orange Chicken (Similarity score: 23.18)
- Tonno All'olio Di Oliva (Similarity score: 24.04)
- Titus,unicomex Sardines À L'huile D'olive Titus (Similarity score: 24.38)
- Chicken & Bacon Caesar Wrap (Similarity score: 24.83)
- Demi Jambonneau Moule Cuit (Similarity score: 25.00)
- Wild Planet Wild Sardines (Similarity score: 25.37)
- Belma Sardines À L'huile Pimentée (Similarity score: 25.54)
- Sojami Tofu Lactofermenté Pesto (Similarity score: 26.01)