ja! Makrelenfilets im eigenen Saft
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.9g |
| Saturated Fat | 3.4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 21.794871794871796% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.8% |
| Saturated Fat Value | 3.4g |
| Score | 2 |
| Sodium | 231.99999999999997mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 232mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Filet De Maquereau (Similarity score: 0.00)
- Berida Makrelenfilets In Wasser (Similarity score: 0.00)
- Wild Planet Wild Sardines (Similarity score: 9.37)
- Saupiquet Sardines À L'huile D'arachide (Similarity score: 17.18)
- Tip Heringsfilet In Tomatencreme (Similarity score: 19.48)
- Leader Price Filet De Cabillaud Pané (Similarity score: 19.52)
- Morrisons Cheese & Ham Chicken Kievs (Similarity score: 19.80)
- Franprix Les Sardines Huile D’olive & Piment (Similarity score: 20.41)
- Franprix Les Filets De Sardines (Similarity score: 20.54)
- Filets De Sardines Au Citron, Sans Peau, Sans Arrêtes (Similarity score: 21.12)
- Delhaize Sardines Sans Peau, Sans Arêtes Àl’huile D’olive (Similarity score: 21.36)
- L Assiette Bleue Cabillaud Filets Pane (Similarity score: 21.84)
- Marks & Spencer Poulet Pané Epice (Similarity score: 22.31)
- Sojami Tofu Lactofermenté Pesto (Similarity score: 22.52)
- Roasted Vegetable Pizza (Similarity score: 22.99)
Ingredients List
- Mackerel Fillet
- Water
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)