Fresh & Easy Gelato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.26g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.26g |
| Saturated Fat | 6.32g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.73706441393875% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 11 |
| Sodium | 47mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 47mg |
| Sugars | 22.11g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.11g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Italian Vanilla (Similarity score: 5.72)
- Talenti, Unilever Talenti, Gelato, Tahitian Vanilla Bean (Similarity score: 6.82)
- Talenti Gelato Tahitian Vanilla Bean Gelato, Tahitian Vanilla Bean (Similarity score: 6.82)
- Dean's Country Fresh Ice Cream (Similarity score: 6.90)
- Stroh's Premium Ice Cream (Similarity score: 6.90)
- Whole Foods Market Pistachio (Similarity score: 7.15)
- Unilever Carte D'or Vanille (Similarity score: 7.21)
- Double Dutch Chocolate With Real Organic Cocoa Ice Cream, Double Dutch Chocolate (Similarity score: 7.59)
- Picard 3 Chocolats (bûche Glacée) (Similarity score: 7.94)
- Danone,oikos Yoghurt Op Griekse Wijze (Similarity score: 8.03)
- Ice Cream, Southern Peach (Similarity score: 8.41)
- Carte D'or,unilever Crème Glacée Vanille De Madagascar (Similarity score: 8.62)
- Eskiss,marque Repère,trofic Glace Menthe Chocolat (Similarity score: 8.62)
- San Bernardo San Bernardo, Premium Ice Cream, Mango Fiesta (Similarity score: 9.38)
- Talenti Gelato (Similarity score: 9.75)
Ingredients List
- Whole Milk
- E410
- E412
- E407
- E471
- Sugar
- Cream
- Cocoa Processed With Alkali
- Skimmed Milk Powder
- Cocoa Liquor
- Cocoa Butter
- Soya Lecithin
- Vanilla Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)