Carte d'Or,Unilever Crème glacée Vanille de Madagascar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 5.7g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 67.85714285714286% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.9% |
| Saturated Fat Value | 5.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Unilever Carte D'or Vanille (Similarity score: 3.37)
- Paradis Crème Glacée Café Marbrée Café (Similarity score: 6.02)
- Gildo Rachelli Creme Glacee Straciatella Demeter 125ml (Similarity score: 6.97)
- Ice Cream, Southern Peach (Similarity score: 7.17)
- Wasabi Flavour Ice Cream (Similarity score: 7.27)
- Rheebros Premium Ice Bar (Similarity score: 7.57)
- Italian Vanilla (Similarity score: 7.68)
- Fresh & Easy Gelato (Similarity score: 8.62)
- Glace Yaourt (Similarity score: 8.70)
- Pilpa Bûche Chocolat Pistache (Similarity score: 8.97)
- Talenti Gelato Tahitian Vanilla Bean Gelato, Tahitian Vanilla Bean (Similarity score: 8.97)
- Talenti, Unilever Talenti, Gelato, Tahitian Vanilla Bean (Similarity score: 8.97)
- Whole Foods Market Pistachio (Similarity score: 9.06)
- Strawberries Folded Into All Natural Strawberry Ice Cream (Similarity score: 9.48)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 9.48)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Vanilla Extract
- Natural Vanilla Flavouring
- Natural Flavouring
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Colour
- Cream
- Sugar
- Glucose Fructose Syrup
- Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
- Condensed Skimmed Milk
- Stabiliser
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)