Fresh & Easy Peach Cobbler Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1109kj (266 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1109kj (266 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 8.333333333333334 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 8.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.65g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.65g |
| Saturated Fat | 5.31g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 54.573484069886945% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 11 |
| Sodium | 35mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 35mg |
| Sugars | 22.12g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Unilever,magnum, Num Magnum Praliné Noisette (Similarity score: 16.75)
- Sanchez Le Pot De Glace (Similarity score: 16.80)
- Grandessa Chocolate Nougat (Similarity score: 16.93)
- Glaces Ruiz Maxicône Pistache Noisette (Similarity score: 18.78)
- Tartufo Croccante (Similarity score: 19.05)
- Mövenpick Maplewalnuts (Similarity score: 19.74)
- Picard 4 Kidcônes Au Lait : Vanille Framboise Vanille Chocolat (Similarity score: 20.08)
- G7 Bio Panna (Similarity score: 20.67)
- Perle De Coco (Similarity score: 21.37)
- Dr Oetker Crème Brûlée (Similarity score: 21.99)
- Migros Selection Pure Coffee Blue Mountain (Similarity score: 22.17)
- Migros Selection,migros Crème Glacée Au Rooibos Avec Miel (Similarity score: 22.18)
- Toupargel Buche Glacée Nougatine (Similarity score: 22.48)
- Alipende Helado De Menta Y Chocolate (Similarity score: 23.07)
- Lopez Island Creamery Handmade Ice Cream (Similarity score: 23.49)
Ingredients List
- Peach
- Corn Starch
- Egg
- Salt
- Sugar
- Fortified Wheat Flour
- Butter
- Water
- All Purpose Flour
- Oat
- Palm Oil
- Brown Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)