Toupargel Buche glacée nougatine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1105kj (265 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1105kj (265 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 4.6g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 47.42268041237113% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.4% |
| Saturated Fat Value | 4.6g |
| Score | 13 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 31g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Perle De Coco (Similarity score: 12.60)
- Glaces Ruiz Maxicône Pistache Noisette (Similarity score: 13.17)
- Grandessa Chocolate Nougat (Similarity score: 13.54)
- Little Moons Mochi Glacé Aux Sesames Grillées (Similarity score: 13.87)
- Tartufo Croccante (Similarity score: 14.73)
- Sanchez Le Pot De Glace (Similarity score: 15.23)
- Talenti, Unilever Hazelnut Chocolate Chip (Similarity score: 16.92)
- Nestlé Chocolat Lait Passion (Similarity score: 16.98)
- Netto Sortilège Vanille Enrobé De Praliné, Cœur De Meringue (Similarity score: 18.88)
- Grom Gelato Alla Crema (Similarity score: 19.55)
- Mövenpick Nussnouga (Similarity score: 20.87)
- Alipende Helado De Turrón Con Trozos (Similarity score: 22.21)
- Fresh & Easy Peach Cobbler Pie (Similarity score: 22.48)
- Glace De La Ferme Glace À La Pistache (Similarity score: 23.45)
- Bûche Glacée, Chocolat Noir Et Gianduja (Similarity score: 24.23)