Fresh cream cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.5g |
| Saturated Fat | 16.799999237061g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 69.9999968210875% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 16.8g |
| Score | 10 |
| Sodium | 163.99999856948799mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 164mg |
| Sugars | 4.0999999046326g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cirigliana Nuvola (Similarity score: 8.52)
- Gaborit,gaborit Bernard Jersey Frais Fromage À Tartiner (Similarity score: 11.41)
- Auchan Mozzarella (Similarity score: 19.35)
- Leader Price Mozzarella Bio (Similarity score: 19.35)
- Franprix Bio Mozzarella (Similarity score: 19.35)
- Mozzarella (Similarity score: 19.35)
- Monoprix Bio,monoprix Mozzarella (19% Mg) (Similarity score: 19.35)
- Coop,änglamark Mozzarella (Similarity score: 19.40)
- Coop,alival Coop Mozzarella (Similarity score: 19.40)
- Sabelli Mozzarella Fior Di Latte (Similarity score: 19.72)
- Belle France,le Réflexe Bio Mozzarella Bio (Similarity score: 19.81)
- Paturages Mozzarella (Similarity score: 19.82)
- U Mozzarella Au Lait Pasteurisé 17%mg (Similarity score: 20.06)
- U Billes De Mozzarella Au Lait De Vache Pasteurisé 17% De Mg (Similarity score: 20.06)
- Lovilio Mozzarella (Similarity score: 20.06)